Tomaz Štupnik


Tole naj bi bila kratka navodila za instalacijo programov, ki se nahajajo na obeh disketah. Na njih so le tisti najnujnejši. Preostalo množico si boste lahko pretočili z modemom. Najdete jih v katalogu.

Navodila niso zamišljena kot ABC komunikacij. Bolj kot vodič za pogumne, ki se bodo že nekako znašli. Če se boste znašli v težavah, bo še najpametneje, če se boste enkrat v času uradnih ur KISS oglasili na ŠOU, Kersnikova 4, ali pa nažicali katero od kolegic, da vam bo vse skupaj spravila v red.



Vsebina


MODEM

Modem je eden od potrebnih pogojev, da se boste lahko priključili na KISS. Modeme delimo v dve vrsti:

  1. Eksterne, ki so videti kot majhna škatlica z lučkami, ki jo preko kabla priključite na računalnik.
  2. Interne, ki so videti kartica z nekaj čipovja. To je treba zatakniti v razširitveno mesto pod pokrovom računalnika. Pametno je, če to naredi nekdo, ki je to že počel. Pametno je tudi prej ugasniti računalnik.

Zoprnija internih modemov je v tem, da jih boste morali, preden jih vtaknete v mašino, primerno nastaviti, drugače se bodo nato v računalniku stepli z vso ostalo kramo. Pri tem je potrebno paziti predvsem na dve stvari.

  1. Komunikacijski port, z njim ponavadi ni težav. COM1 uporablja miška, COM2 pa serijski port. Tako modemu preostaneta le še COM3 in COM4. Če nista tudi tadva zasedena.
  2. IRQ skrbi za signalizacijo med modemom in računalnikom. Z njim je ponavadi največ težav. Nekateri modemi lahko uporabljajo le nekatere IRQje, nekateri IRQji so že zasedeni z drugimi napravami (glasbene, mrežne in podobne kartice). IRQ3 in IRQ4 pa uporabljata COM1 in COM2.

Komunikacijski port in IRQ na internem modemu nastavite z jumperji. To so mostiči, ki ustvarjajo stik med dvema konektorjema. Če stik obstaja, se bo modem obnašal drugače, kot če stika ni. Kje in kakšni so konektorji, kako je treba nastaviti jumperje za določeno kombinacijo COM/IRQ je seveda odvisno od modema.

Vse skupaj je ponavadi zelo skopo opisano v navodilih za instalacijo in uporabo modema.

Microsoft priporoča, da lastniki Diamondovih grafičnih kartic Stealth64 modemov ne postavljajo na COM4, ker tam v večini primerov ne bodo delovali!

Programi ki uporabljajo modem, morajo seveda vedeti, na katerem komunikacijskem portu se ta nahaja in kateri IRQ naj uporabljajo za signalizacijo. Če ste se prej ubadali z nastavljanjem internega modema, vam parametri najbrž niso neznani.

Če je modem že od pamtiveka pod havbo, vam pa se niti slučajno ne sanja kakšni so, jih lahko ugotovite s programom msd (sicer za DOS, pride pa zraven Windows). Zunanji modemi na COM2 ponavadi uporabljajo IRQ3.



WINDOWS

Potem, ko ste z modemom opravili, je čas, da se spravite še nad Windows.

WINDOWS 3.x morajo vedeti, kateri IRQ spada k kateremu COM portu. Zato se najprej odpravite v Control Panel, Ports, izberite port na katerem visi vaš modem, pritisnite na Advanced, natipkajte pravi IRQ in to je to.

WINDOWS 95 so bolj fancy, kar pomeni, da morate modem instalirati kot kos mašinerije. Torej, malo se razglejte po sistemu in v primeru, da modem še ni nikjer instaliran, v Control Panel izberite Add New Hardware, potem pa nadaljujte kot se vam zdi. Detect je ponavadi najlažja rešitev, najhitrejše pa je vse skupaj vnesti ročno...

Na koncu lahko preverite tudi to, če vse skupaj resnično deluje. Za takšno opravilo sta pravšnja Terminal (Windows 3.x) in HyperTerm (Windows 95). V obeh morate nastaviti COM port, na katerega je priključen modem in ne preveliko hitrost (recimo 9600). Če se po tistem, ko v terminalu napišete AT (return) modem oglasi z OK, to pomeni, da je res vse OK.

Nato vas čaka instalacija programov na disketah, ki naj bi bila karseda preprosta. Dovolj je, da v pogon vstavite prvo disketo in na njej poženete INSTALL. Ta vas bo najprej vprašal za mesto na disku (z dovolj prostora), kamor naj se programi zložijo, nato pa boste lahko izbrali, kaj vse želite instalirati. Najpametneje bo, če boste vse skupaj pustili pri miru (instalacija Trumpet je v Win95 onemogočena).

  1. TRUMPET SOCKETS (2.1) potrebujejo vsi uporabniki Win 3.x. Brez tega ne gre!
  2. TELNET potrebujete, da boste z njim spremenili geslo. To je prva stvar, ki jo morate narediti, ko se vam bo uspelo priključiti na KISS!
  3. NETSCAPE, brez njega tako ali tako ne boste shajali... Bogve zakaj je to še vedno beta verzija, ki jo boste morali zamenjati do 4. februarja 1996.

Program INSTALL vam bo ustvaril novo skupino ikon z imenom KISS in vanjo dodal nekaj ikon, ter na koncu zagnal instalacijski program Netscape, če ga boste seveda izbrali. Ta vas bo nato povprašal še po direktoriju, v katerega naj ga odpakira in skupini ikon, v katero bo postavil ikono Netscape.

Zvito bo, če boste izbrali direktorij Netscape kot poddirektorij v direktoriju v katerega ste prej instalirali ostale stvari (recimo c:\kiss\netscape). Oziroma boste uporabili kar tisto, kar vam ponuja nastavitev in boste le parkrat pritisnili na gumb Next.
Zvito bo tudi, če boste za skupino ikon izbrali KISS.

Instalacija Netscape je spremenjena do tolišne mere, da smo jo spravili na dve disketi in da boste v njej dobili že za delo s KISS optimalno nastavljene parametre.

No nekaj malega jih boste morali vseeno nastaviti sami. Če seveda nimate drugačnih želja. V menuju jih boste našli pod:

  1. Options|Mail and News Preferences, izberite Servers in za Pop User Name vpišite vaše uporabniško ime.
  2. Options|Mail and News Preferences, izberite Identity, nastavite Your Name (Ime Priimek), Your Email, (prepišite elektronski naslov z lista) in Reply to Address (isto kot v Your Email).

V tem trenutku se morate odločiti med Windows 3.x in Windows 95.



WINDOWS 95

Odvlečite se v Control Panel in zaženite Networks, kjer Windows 95 skrivajo podatke o mreži.

  1. Če tam še ni ničesar, enostavno stisnite Add izberite Adapter, Add, izberite Microsoft na levi in Dialup Adapter na desni, OK.
  2. Nakar bo rahlo pomlelo in na seznamu Network se bo znašel cel kup krame.
  3. Če nimate drugačnih želja, odstranite vse razen Dialup Adapterja.
  4. Nato spet stisnite Add, izberite Protocol, Add, izberite na levi Microsoft, na desni TCP/IP, pa OK in poleg Dialup Adapterja se bo pojavil še TCP/IP.

Izberite TCP/IP, Properties, potem pa nastavite vse spodaj napisane parametre:

  1. Bindings, tu naj ne bi bilo ničesar
  2. Advanced, pustite pri miru
  3. DNS Configuration, izberite Enable DNS.
    1. Domain, vnesite kiss.muzej.si
    2. DNS Server Search Order, z Add dodajte najprej 193.2.98.10 in nato še 193.2.69.10
    3. Domain SuffixSearch Order, z drugim Add najprej dodajte kiss.muzej.si, nato pa še uni-lj.si in si.
  4. IP Address, izberite Obtain an IP Address automatically
  5. WINS Configuration, odkljukajte Disable WINS Resolution
  6. Gateway tudi tu naj bo vse prazno.

Ko boste s tem opravili, vas čakata še dva OK in ponoven zagon mlina, potem pa še nekaj malega dela in prvi klic na KISS.

  1. Ko se mlin spet zbudi, pojdite po poti Start...Programs..Accessories...Dialup Networking. Tam je na začetku le ena ikona (Make New Connection). Planite po njej in vnesite vse kar od vas zahteva čarovnik.
  2. Natipkajte Ime (KISS!!) in izberite modem
  3. Next, Area Code naj bo 061, Country Code Slovenia (386), telefonska številka pa 1400311
  4. potem pa Finish in poleg Make New Connection se bo pojavila še ena ikona (KISS).

Zdaj je načeloma dovolj, da jo dvokliknete, vnesete uporabniško ime in geslo, potem pa OK in Windows 95 bodo dvignili slušalko in poklicali na KISS. Ali pa tudi ne, zato še par nasvetov:



WINDOWS NT 4.0

Dejan Pirtovsek

Najprej morate odpreti Control Panel in zagnati Network. Tukaj se skrivajo nastavitve o mreži. O mreznih nastavitvah ne bomo govorili, osredotočili se bomo samo na povezavo s KISS-om :

  1. Kliknite na Protocols in nato kliknite Add, izberite TCP/IP Protocol in kliknite OK. Sedaj vas NT povprašajo po DCHP Serverju in najbolje da odgovorite negativno in kliknete NO. Če želite uporabljati Remote Access Services potem jih lahko nastavite sedaj, drugace pa je najbolje da kliknete Cancel.
  2. Sedaj morate najprej zapreti Network nastavitve, tako da kliknete Close, nato pa vas Nt-ji povprašajo po ponovnem zagonu sistema, kar je tudi najbolje storiti.

Po ponovnem zagonu spet odjadrajte v Control Panel kliknite na Network ikono, izberite Protocols, poprej instaliran TCP/IP Protocol in kliknite Properties. Tukaj nastavite sledece parametre:

  1. IP Address, pustite prazno.
  2. DNS:
    • Domain, vnesite kiss.muzej.si
    • DNS Service Search Order, z Add dodajte 193.2.98.10 in nato še 193.2.69.10
    • Domain Suffix Search Order, spet z Add najprej dodajte kiss.muzej.si, nato pa še uni-lj.si in si.
  3. Wins Address, odkljukajte Enable LMHOSTS Lookup
  4. Routing, pustite pri miru.

Koncno lahko v miru kliknete OK in nato še Close ter ponovno zaženete računalo.

Sedaj pa so na vrsti nastavitve v Dial-Up Networking. Ikono najdete v My Computer mapi.

  1. Najprej se odpre dialog, ki vas opozori na prazen Phonebook. Kliknite OK in zažene se New Phonebook Entry Wizard. Sedaj lahko sledite čarovniku, najbolje pa je da obkljukate stavek v katerem vas smatrajo za profija in kliknete Finish, nakar se vam odpre New Phonebook Entry okno.
  2. Tukaj nastavite sledece parametre
    • Basic, vnesite ime (KISS), telefonsko številko 1400311 in izberite modem.
    • Server, izberite PPP Dial-up server type, obkljukajte TCP/IP in preverite v TCP/IP Settings, če sta izbrana Server assigned IP address in Server assigned name server address.
    • Script, izbran mora biti None.
    • Security, zelo pomembno je da izberete Accept any authentication including clear text, kajti drugace se ne boste uspeli prikljuciti na KISS strežnik.
    • X 25, pustite prazno.
  3. Preostane vam samo še klik na OK.

Pripravljeni ste na prvi klic do KISSovega strežnika. Kliknite Dial v Dial-up Netwroking in odpre se okno v katerem vnesete uporabniško ime in geslo ter kliknete OK in modem bo začel vpostavljati zvezo.

Po povezavi lahko dogajanje opazujete v Dial-Up Monitorju, ki ga najdete v Control Panel. V njem najdete najpomembnejše podatke in prav tako Hang-Up gumb.

Prav lahko pa vam povezava ne bo uspela, zato ni odvec ce omenimo še par malenkosti:

  1. Podatke o lokaciji in poštni številki (area code) preverite v Control Panel, v mapi Telephony. Tukaj izbirate tudi med tonskim in pulznim načinom telefoniranja.
  2. Ce modem reče samo tu tu, nato pa začne odštevati, to najbrž pomeni, da morate v Modem properties/Connection odkljukati Wait for dial tone before dialing.
  3. Lahko se vam zgodi, da se modem poveže s strežnikom nato pa se vse ustavi pri Verifying username and password. Seveda preverite ravno to dvoje (pazite na velike in male črke).

Obilico srece in zadovoljstva pri uporabi KISS strežnika.



WINDOWS 3.x

Tako stari Windows, kot tudi Windows for Workgroups še nimajo pojma o Internetu, PPP-ju in ostalih zadevah, zato jim je treba dodati poseben program, ki vse to zna.

Programu je ime Trumpet Sockets, da boste lahko drveli po Internetu pa se morate zahvaliti njegovemu avtorju Petru Tattamu, Australia, ki vam omogoča, da ga zastonj uporabljate 30 dni. Po tem času ga morate registrirati ($25 USD). Celoten postopek registracije je opisan v Helpu.

Na prvi pogled je morda rahlo čuden in nedoumljiv. Ampak vraga, sami ste si krivi. Kaj pa še niste prestopili v ligo 95. Torej, če se vam zatakne... imate še vedno na razpolago alternativo, Windows 95... Ali pa tudi ne, ker smo se na KISS potrudili int vse skupaj precej poenostavili.

Če ste prejle instalirali Trumpete, vam je treba samo še zagnati TCP Manager, ki se skriva v skupini KISS, nastaviti nekaj malega parametrov in poklicati na KISS. Papovrsti:

  1. Najprej se premaknite po menuju v File|PPP Options in nastavite username in password. Napisana sta na listu. Če računalnik uporablja več ljudi in nočete da bi vaše geslo uporabljali tudi drugi (tega nikakor ne smete dopustiti!!), ta del izpustite. Tako vas bo program ob vsakem klicu sproti povprašal po uporabniškem imenu in geslu.
  2. V File|Setup nastavite Slip Port na številko COM porta vašega modema in Baud Rate na neko primerno hitrost. Khmm. Če nimate 2400 bps modema je načelno 38400 povsem Ok.

Zdaj vam je treba le še poklicati.

  1. Izberite Dialler|Login in to je to.
  2. Čez čas bi moralo spodaj napisati PPP Enabled, Accepted..., kar bo pomenilo da ste se priključili na KISS (in da telefonski impulzi že tečejo).
  3. Če se hočete odklopiti enostavno stisnete Dialler|Bye in počakate par trenutkov...

Trumpet Sockets krmili enostaven skript login.cmd, ki na začetku nastavi parametre, inicializira modem in zavrti številko, nato pa vključi PPP. V login.cmd na disketah je izbrano pulzno izbiranje in običajne nastavitve modema. Če vas modem ne uboga, oziroma kje napiše No dialtone, poskusite 34. vrstico v login.cmd spremeniti v

$modemsetup="&c1&k3x3"

Če tudi to ne pomaga, preberite še navodila za uporabo modema in malo poeksperimentirajte.

In ne pozabite po instalaciji Trumpetov v AUTOEXEC.BAT dodati spodnje vrstice in nato resetirati mašine.

path=c:\kiss\trumpet;%PATH% (direktorij ustrezno zamenjajte)

Drugače se vam bodo pojavljala sporočila v stilu "Unable to load TCP", stvari pa razumljivo ne bodo delovale.



OS/2

(matija.nose@kiss.muzej.si)

Tu je vse, kar je treba nastaviti pri programu za klicanje IBM Dial-Up for TCP/IP Ver. 2.0, Rev. 1.12 (najdete ga v folderju Internet Utilities, pod imenom Dial Other Internet Providers), da deluje kot švicarska ura:

  1. kliknete na omenjeno ikono in nato na Add Entry
  2. Login Info:
    1. Name: vaše ime
    2. Description: KISS
    3. Login ID: prepišite uporabniško ime z lista, na katerem piše "Podatki o uporabniku"
    4. Password: prepišite geslo z istega lista, oz. vpišite dejanskega, če ste ga pred tem ročno spremenili (pri Required nimam kljukice, verjetno pa bi delalo tudi z)
    5. Phone Number: 1400311
    6. Login Sequence: \r (verjetno bi delalo, tudi z NONE, nisem poskusil)
    7. Connection Type... označen naj bo seveda PPP
    8. (čas neaktivnosti pred avtomatičnim odklopom, določite po lastni presoji, oz. pustite vnaprej vpisano vrednost 15 min.)
  3. Connect Info
    1. Your IP Address:
    2. Destination IP Address:
    3. Netmask:
    4. MRU Size: 1500 (to je privzeta vrednost, ne zmanjšuj je!)
    5. VJ Compression... pustite odkljukano
    6. Domain Nameserver: 193.2.98.10
    7. Your Host Name:
    8. Your Domain Name: kiss.muzej.si
  4. Server Info (ni obvezno - vse lahko ostane prazno)
  5. Modem Info (izberete/vpišete nastavitve za svoj modem, kot je opisano zgoraj)

Programe, ki niso že originalno priloženi Bonus Paku, različne nadgradnje ipd., dobite tudi na IBM BBS-u.



LINUX

(darko.koruga@kiss.muzej.si)

Najprej nekaj splošnih stvari:

  1. Kernel mora imeti podporo za PPP in network. če je nima, prevedi še enkrat (poglej v kernel-howto, kako se to naredi).
  2. Potrebuješ dva programčka, chat in pppd (dosegljiva sta na sunsite-u in verjetno na kateremkoli mirror FTP serverju)
  3. Jasno, modem in nanj nastavljen device (/dev/modem). Ponavadi kaže na /dev/cua0 (COM1 pod DOSom) oz. /dev/cua1 (COM2). Preveri, če ti modem deluje. Najbolje je da uporabiš minicom.
  4. Verjetno imaš vse skupaj nastavljeno na loopback. V tem primeru ni nobenih težav, popravi le datoteko /etc/resolv.conf in vanjo vpiši IP številko name serverja, ki je napisana v navodilih za KISS (193.2.98.10). Drugače pa prej še poženi netsetup
  5. ko so vsi zgornji pogoji izpolnjeni, naredi naslednje datoteke v HOME direktoriju uporabnika pod katerim bos uporabljal ppp (vrstice z --- odrezi ven !!!)
    1. .pppscript
      ---
      ABORT BUSY ABORT 'NO CARRIER' '' ATL3X5&N0S10=50 OK ATDP1400311 CONNECT
      ---
      Kot vidiš, so tu samo osnovne stvari. Tisti prvi niz je inicializacijski string za modem. Priredi ga po svojih potrebah. Drugo pa je številka, ki jo mora modem poklicati, da se priključiš na KISS (če imas tonsko izbiranje spremeni ATDP v ATDT)
    2. ppp-on
      ---
      pppd connect 'chat -f ~/.pppscript' +ua ~/pap defaultroute 19200 /dev/modem &
      ---
      Tukaj ni nič posebnega, edino hitrost nastavi po svojih željah/potrebah.
    3. pap
      ----
      k2ff0007
      geslo36
      ---
      V prvo vrtico vpiši tvoje uporabniško ime na KISS-u, v drugo pa geslo ki ga uporabljaš. Če spremenis geslo, moras to popraviti tudi v tej datoteki!! Pazi, da boš za vsako vrstico pritisnil enter. Pposebej bodi pozoren na drugo vrstico, ker drugače ne ne bo delovalo!. To datoteko moraš nujno narediti, drugaače se ne boš uspel priključiti na KISS.
    4. ppp-off
      ---
      DEVICE=ppp0
      if [ -r /var/run/$DEVICE.pid ]; then
      kill -INT `cat /var/run/$DEVICE.pid`
      if [ ! "$?" = "0" ]; then echo "ERROR: Removed stale pid file"
      exit 1
      fi
      echo "PPP link to $DEVICE terminated."
      exit 0
      fi
      echo "ERROR: PPP link is not active on $DEVICE"
      exit 1
      ---
  6. Ko se hočeš priključiti na KISS poženi samo ppp-on. Počakaj nekaj sekund, da se vzpostavi zveza in uredijo formalnosti. Lahko tudi spremljaš, kdaj je zadeva pripravljena (v /var/adm/messages). Če hoces bolj podrobno logiranje, poglej v man page za pppd in chat.
    Od tu dalje lahko uzivaš v vseh stvareh, ki ti jih nudi InterNet in hkrati počnes se kaj drugega.
  7. Ko ti vse skupaj postane dolgočasno, poženi ppp-off.


AMIGA

(jernej.pecjak@kiss.muzej.si)

Pri instalaciji potrebujete:

Programe, ki so v javni lasti, boste našli na ftp.kiss.muzej.si, vendar je to borba kure z jajcem. Če ne morete na kiss, tudi do programov ne boste prišli.

Recept:

  1. Instalirajte AmiTCP, kot narekujejo navodila za instalacijo. V ta se na tem mestu ne moremo spuščati.
    • DNS server, vpišite 193.2.98.10 in 193.2.69.10,
    • MTU, napisite 1500
    • domain, kiss.muzej.si,
    • tam kjer zahteva statične IP naslove pustite prazno (0.0.0.0), saj vam ga bo Kiss sam dodelil.
  2. Nato instalirajte PPP in sicer tako, da v DEVS naredite:
    • poddirektorij NETWORKS, vanj pa presnemite ppp.device (keyfile presnemite v S:, če ste program registrirali).
    • Z editorjem morate popraviti datoteko amitcp:bin/startnet in sicer tako, da tja, kjer piše "serial.device 0 XXX (vaša hitrost prenosa) MTU=1500 7WIRE" dopišete še PAP=amitcp:db/kiss,username, kjer username zamenjajte z vašim uporabniškim imenom. Spremembo posnemite.
    • Z editorjem naredite novo datoteko kiss v predalu amitcp:db/, v kateri napišite naslednje: username password Med uporabniŠkim imenom in geslom je le EN presledek in nič drugega. Oboje mora biti v eni vrsti. Datoteko shranite.
  3. Na kiss lahko pokličete s TERMinalskim programom (prej napišite at&d0), potem pa odidete ven in iz shella vpišite besedico startnet. Prišli boste na KISS, potem pa lahko poganjate razne kliente (www, mail). Za izhod iz kissa napišite stopnet.
  4. Lahko si naredite tudi skripto za lažje klicanje. V datoteki amitcp:bin/startnet napišite za 7WIRE (s presledkom) DIALSCRIPT=amitcp:db/dial. Naredite datoteko podobno tejle:
    
    echo on
    
    timeout 1500
    
    redial "BUSY"
    
    send "atx3dp1400311
    
    wait ONNECT
    
    
    Shranite jo v amitcp:db/ z imenom dial. Sedaj bo vedno, ko boste poklicali startnet poklicalo na kiss. Na AMinetu lahko dobite tudi druge, boljše "dialerje", ki bodo klicali na kiss. Nova Amiga z avtomatsko instalacijo programske opreme za Internet bo rešila mnogo sedanjih zapletov pri instalaciji.



    ZA VSE IN OSTALE

    Nemogoče je, da bi na KISS enako poskrbeli za vse uporabnike vseh mogočih operacijskih sistemov. Zato vsem tistim, ki uporabljate še kaj drugega kot Windows ali OS/2, namenjamo tehle nekaj skromnih vrstic. Kam jih morate vtipkati, pa boste že sami najbolj e vedeli:

    Protocol=PPP
    Authentication=PAP
    TCP Header Compression=On
    IP=Obtain (včasih 0.0.0.0)
    Netmask=255.255.255.255
    DNS=193.2.98.10 (ali 193.2.69.10)
    Domain=kiss.muzej.si

    Dobro je vedeti še nekaj drugih stvari, s katerimi je prednastavljena verzija Netscape-a na disketah in ki jih je v vsakem primeru zelo pametno uporabiti:

    Home=http://www.kiss.muzej.si/
    http_proxy=www.kiss.muzej.si
    http_proxy_port=8080
    POP_Server=mail.kiss.muzej.si
    SMTP=mail.kiss.muzej.si
    NNTP=news.kiss.muzej.si




    ONLINE - NETSCAPE

    Ko se boste priključili prvič, najprej poženite telnet in počakajte nekaj trenutkov, da vas bo nekdo povprašal z login:. Napišite username, nato še geslo in pojavil se bo naslednji menu

    K I S S
    Komunikacijsko Informacijski servis SOU
    Informacije: helpdesk@kiss.muzej.si

    1 Spreminjanje gesla
    2 Branje elektronske poste (PINE)
    3 Izhod

    Ukaz:

    1. Tako boste lahko spremenili geslo. To morate obvezno storiti, ko se boste prvič priključili na KISS. Dobro pa je, da to storite še kdaj, recimo vsaj vsak mesec ali dva!
    2. Na ta način lahko s programom pine prebirate pošto. Obstajajo pa tudi udobnejši načini branja pošte, zato se s pineom ne bi več ukvarjali.
    3. Na koncu obvezno zaključite s 3!

    Nato poženite Netscape, počakajte, da se pojavi pozdravna stran KISS in odkravlajte naprej po Internetu.
    Še prej pa ne pozabite v menuju oditi po poti General|Appereance, kjer v polje Start With vpišite http://www.kiss.muzej.si/

    Delo z Netscape-om je v osnovi precej enostavno in dovolj intuitivno, da se ga lahko vsakdo sam nauči. V bistvu gre za šofiranje z mišjo in sprehajanje po straneh, ki jih določa naslov v polju Location.

    Tu je le še nekaj malenkosti, ki naredijo življenje lepše:

    BOOKMARK

    Bookmark-e najdete v menuju pod Bookmarks. Namesto, da bi vsakič, ko vam je kakšna stran posebej všeč, zgrabili svinčnik, kos papirja in začeli prepisovati njen naslov (URL), rajši izberite Bookmarks|Add Bookmark.

    Tako vam naslednjič URL-ja ne bo treba prepisovat s papirja, ampak ga boste lahko izbrali iz menija Bookmarks, kamor se je ob tem zapisal.

    ELEKTRONSKA POŠTA
    Netscape obvlada tudi elektronsko pošto.

    Če ste po instalaciji pravilno (tako kot je to opisano v teh navodilih) nastavili vse potrebne parametre, lahko zdaj v meniju izberete Window|Netscape Mail in odprlo se bo novo okno z elektronsko pošto.

    1. S pritiskom na Get Mail bo Netscape s strežnika sam pobral nova sporočila (ob tem vas bo povprašal tudi za geslo).
    2. Sporočilo odpošljete z New Mail. Tam nekje pa najdete tudi beležko, v katero si lahko vpišete vse mogoče elektronske naslove...
    3. Sporočila lahko pošiljate tudi s pritiskom na za to označena mesta na WWW straneh.

    Več o elektronski pošti si lahko preberete tudi na KISS-ovih straneh za Pomoč, kjer sta podrobneje opisana tako Netscape Mail, kot tudi Pine.





    v primeru težav se za pomoč obrnite na helpdesk@kiss.muzej.si
    mnenja, predloge in pripombe v zvezi z WWW stranmi pošljite na:
    webmaster@kiss.muzej.si


    [ Start | ŠOU | Univerza | KISS | Pomoč | Vsebina ]