PIJAČA ŠPORTNIKA stran je v delu!
POZOR: Če menite da je važno samo sodelovati, potem tega članka ne berite!  
Danes se soočano s "poplavo" raznih komercijalnih napitkov, ki razen lepe oblike ne nudijo prav dosti. Proizvajalci, distributerji vlagajo gore denarja, da vas prepričajo, toda ali so vas. Moj članek govori o pomembnosti tekočine pri povečani telesni aktivnosti, trajanju telesne aktivnosti, razliko med energijsko "gostim" in "redkim" napitkom, pripravil pa sem tudi pregled nekaterih pijač, ki jih je možno kupiti pri nas.  
Na žalost ugotavljam, da slovenski proizvajalci pijač niso sposobni spraviti na prodajne police niti enega izdelka. Moj skromni prispevek namenjam vsem, ki želijo izboljšati svoj športni dosežek, ki jim ni vseeno kaj pijejo. Besedilo ni lektorirano in zato polno napak, za članek nisem prijel nikakršnega honorarja.Če bom pri sebi poiskal dovolj motivacije bom to stran redno ažuriral. Vesel bom vaše kritike, spodbude, predlogov...Sodelujte tudi vi, vaše besedilo bom z veseljem objavil. Janez Potočnik 
  • Do eno ure trajajoča telesna intenzivnost.
Športnik mora zaradi telesne aktivnosti poskrbeti za nadomeščanje izgubljene tekočine. Toda raziskave kažejo (Capetownske univerza), da obilno pitje vode med eno uro trajajočo aktivnostjo (20° C, normalna vlažnost) ne koristi in dosežku celo škoduje. To ugotovitev razlagajo, da voda zastaja v črevesju zaradi visoke intenzivnosti obremenitve. Absorcija tekočin iz črevesja med zelo intenzivnim naprezanjem je veliko slabša kot med zmerno obremenitvijo - posledica je lahko subjektivni občutek napihnjenosti, ki slabi sposobnost koncetracije. Dodajanje oglikovih hidratov (sladkorji) ter elekrolitov (soli) vodi lahko sicer izboljša absorcijo iz črevesja. Ne glede na to pa nam ti oglikovi hidrati ne morejo služiti kot energija. To je tako kot bi pred kratko vožnjo z avtomobilom, v skoraj poln rezervovar natočili še liter bencina. Iz tega sledi da manj kot ena ura trajajočim nastopom ni nujno piti veliko tekočine, še več, pretirano pitje lahko dosežek celo poslabša. 

Majhne količine razrečenih oglikovih hidratov in elekrolitov (soli) napitkov dosežku ne more znatno škodovati (subjektivni občutek svežine) še posebno ne rekreativcem. 
  • Več kot uro trajajoča intenzivnost.
Pitje tekočine je silno pomembno med dolgotrajnišimi vzdržlivejšimi obremenitvami, še posebej tistimi, ki v vročem in vlažnem vremenu trajajo več kot uro. V takih okoliščinah je izguba tekočine z znojenjem gotovi vzrok dehidracija in pregretje pa sta povsem realni grožnji. 
Z dodatnimimi oglikovimi hidrati lahko dosežek izboljšate. Najbolje je če jih zaužijete štiri ure pred začetkom dejavnosti (4-5 g OH/kg telesne teže) Zaužijete jih kot napitek... 

Dodobra prepojenost organizma z vodo dve uri pred nastopom ali vadbo in takoj po njej pa je, ne glede na vrsto in trajanje vadbe oziroma tekmovalnega nastopa, najboljše jamstvo za optimalne dosežke in hitro okrevanje po njih. 
Dehidracija je stanje, pri katerem se vsebnost vode v človeku zmanjša na nevarno nizko raven. Dehidracijo normalno preprečuje občutek žeje, ki človeka spodbuja, da pije, kadar v telesu manjka vode. Ta mehanizem lahko odpove, če vode ni na razpolago ali če so izgube vode iz telesa velike. Pri težki fizični obremenitvi lahko človek zgubi tudi do 10 litrov vode, pri maratonu do 5 litrov. Simptomi in znaki izgube vode so huda žeja, suhe ustnice in jezik, pospešitev srčnega utripa in frekvence dihanja, vrtoglavost, zmedenost in končno koma. Koža je videti suha in izgubi prožnost. Urina je malo in je temen. Če gre hkrati tudi za izgubo soli (kar je navadno posledica močnega potenja), so dodatni simptomi lahko še letargija, glavoboli, krči in bledica.) 
Hipotonične ter izotonične pijače so tiste, ki se zadržujejo v želodcu najkrajše in se tudi najhitreje absorbirajo v kri. te pijače so namenjene nadomeščanju izgubljene tekočine. Taksna pijača hitro zapustiti želodec, da ne nastanejo krči. Da bi pospešili prehod skozi želodec, pijače ne sme vsebovati več kot 7-7,5 % oglikovih hidratov.Te napitki vsebujejo od 4 do 7,4 gramov oglikovih hidratov na 100 ml, kar je idealno za dober prehod skozi želodec. Organizem najhitreje absorbira pijačo če ima temperaturo 10-15° C. Pijmo 5-7 minut pred naporom, saj tako pride tekočina v kri v najbolj pravem trenutku. Po naporu pijmo, kot je mogoče, da nadomestimo rezerve tekočine. 

Pomembno je da se zavedamo da izguba samo 2% vode v telesu pomeni 20% manjšo zmogljivost!.2% (če tehtate 70 kilogramov= 1,4 litra ). Izguba 3 litrov vode pa zviša odstotek že na 30. Tekmo boste izgubili zaradi "vode".(dehidracije) 

Med komercijalne izotonične pijače sodijo pri nas: ISOSTAR (tekoči), ISOSTAR (v prahu), CEDEVITA SPORT (v prahu)... 
Hipertonične pijače so energetske pijače in se prebavljajo počasneje. Koristijo se jih zlasti privrženci vzdržljivostnih športov, posebno v dneh po tekmovanju, ko je potrebno nadomestiti rezerve glikogena. Kolesarji in triatlonci jih uporabljajo tudi med tekmovanjem (dalj kot tri ure) kot tekočo hrano. Prav tako pa se jo poslužujejo kolesarski turisti na enodnevnih izletih... 

Teh pijač ni priporočljivo uživati na maratonih, ker se predolgo zadržujejo v želodcu, kar lahko povzroči krče. Ravno tako teh pijač ne uporabljamo kot nadomestilo za izgubljeno tekočino oziroma za odžejanje, temveč le kot dopolnilo (npr. 200 ml energijske in 2x200 ml hidratantne pijače.) 

Da ne boste imeli napačne predstave o tej pijači in si domišljali kakšno ogromno količino energije je shranjeno v njej naj povem da npr.: 30g rezina Fruta Bele (Fructal) energijsko (604 kJ) popolnoma dotolče vse komercijalne energiske pijače (do 550 kJ/pločevinko). 

Med komercijalno energijske pijače sodijo: RED BULL, FLYING HORSE, XTC, DARK DOG, DYNAMITE... 

Vse vsebuje kofein, enostavne sladkorje in aminokisline, nekatere tudi izvlečke guarane in naravne aminokisline. Količina kofeina v teh pločevinkah se giblje od 75 do 320 mg na liter. Za primerjavo podatek da je v močni kavi 200 mg v slabi (filter) pa 80 mg ali v litrski steklenici Kokakole 130mg kofeina. Na žalost pa tudi vse komercijalne energijske pijače vsebujejo CO2 (1,2 g/pločevinko) kar povzroča dvom, da so te pijače namenjene športnikom. 
OGLIKOVI HIDRATI-čista energija, glavni vir energije za naše telo (oglik, vodik,kisik) . Ogljikove hidrate razdelimo na: 

1. Enostavne sladkorje (monosaharidi-povzročijo takojšen dvig sladkorja v krvi, vendar pa tudi hiter padec) 

2. Disahardi (dve molekule monosaharidov) 

3. Kompleksni sladkorji (postopna razgradnja, do dviga sladkorja v krvi preteče dalj časa, ne povzroči takojšnega padca koncentracije sladkorja) 

Pri športu se v telesu porabljajo najprej oglikovi hidrati in nato maščobe. Med ogljikove hidrate spadajo škrobi (kruh, riž, krompir in testenine), sladkorji in celuloza. Celuloza gre skozi telo nespremenjena in tvori balast. Škrobi ter sestavljeni sladkorji pa se razgradijo v glukozo (grozdni sladkor), galaktozo (mlečni sladkor) in fruktozo (sadni sladkor) .Ti sladkorji se vsrkajo v krvni obtok. Disaharidi; saharoza, laktoza(mlečni sladkor), maltoza, se morajo najprej razgraditi v enostavne sladkorje. 

Glukoza se vsrka skozi črevesno steno v krvni obtok. Nekaj glukoze celice takoj porabijo da ustvarjajo energijo. Preostala glukuza gre v jetra, mišice in maščobne celice, kjer se spremeni v glikogen (živalski škrob) in maščobo za skladiščenje (glej glikogen). Kadar telo potrebuje več energije se glikogen ponovno predela v glukozo. Maščobe ni mogoče spremeniti v glukozo, lahko pa zgori kot gorivo, da ohranja glukozo. Galaktozo in fruktozo celice ne morejo neposredno uporabljati (jetra ju morajo spremeniti v glukozo). 

Športnik naj zaužije čim več oglikovih hidratov na bazi škroba (kruh, riž, krompir in testenine). Postopna razgradnja v glukozo. 

Če npr.: zaužije veliko sladkorja naenkrat se zelo poveča koncentracija sladkorjev v krvi (sladkor zelo hitro razgradi v glukozo), kar v trenutku ne povzroči nobenih posledic. Problem pa se pojavi, ko koncetracija sladkorja kmalu v krvi pade kar povzroči slabost. 
Enostavni sladkorji  Monosaharidi 
  1. glukoza(dekstoza), (sladkor v krvi)
  2. fruktoza (sladkor v sadju)
  3. galaktoza (sladkor v mleku)
Disaharidi  1. saharoza (kristalni sladkor) 

2. laktoza (sladkor v mleku) 

3. maltoza (sladni slatkor ) 
Kompleksni sladkorji  Polisaharidi  1. rastlinski (škrob in celuloza) 

2. živalski (glikogen) 
KOFEIN je najbolj psihodejavna droga na svetu. Deluje neposredno na osrednji živčni sistem, pospeši bitje srca in prebavo, deluje na krčenje mišic in za nekaj časa zmanjša občutek utrujenosti, kratkoročno izboljša atletske sposobnosti. Kofein telesu ukaže, naj "zaboga" med zdržljivostno aktivnostjo pokuri več maščob in manj oglikovih hidratov. Dve skodelici kave tik pred tekmo, dajeta tekačem na dolge proge prednost, da dotolčejo enako sposobne tekmece.Za maratonce je učinkovita doza te droge 250-350 mg. Ali dvojna količina, prva uro pred tekmo, druga na polovici poti. V raziskavah s kolesari so prišli do spoznanj, da kofein povečuje sposobnost za šprint in dolgotrajno naprezanje. Kava deluje najbolje, če jo popijete 1 uro pred nastopom. Ker se posamezniki odvzivajo različno, je potrebno opraviti poiskuse na treningu. 

Telo kofein zelo hitro absorbira. Učinkuje že po 15 - 30 minutah. Deluje pa od 5 pa tudi do 10 ur. Popolnoma pa se izloči v 2 do 4 urah. Spodbuja izločanje sladkorja, shranjenega v jetrih, in to je razlog, da nas kava, kokakola in čokolada postavijo pokonci. Toda stranski učinki so lahko mnogo večji od koristi, tako kot pri vsakem poživilu sledi okrepčilnemu učinku utrujenost. Tu pa tiči glavna past poživila. Poleg tega povzroča dehitracijski učinek (diuretik) 

Zaužitje več kot 600 mg kofeina lahko povzroči prebavne motnje, tresavico in nespečnost. Kofein je lahko zelo strupen (smrtna doza naj bi bila okrog 10 gramov npr: 50 močnih skodelic kave). Najdemo ga v kavnih zrnih, čajnih listih, kakavovih zrnih in oreških kole. 
Pijača  količina kofeina (v mg na skodelico) 
šibak čaj  50 mg 
močan čaj  80 mg 
šibka kava  80 mg (filter kava) 
turška kava  100-150 mg 
močna kava  200 mg 
kakav  10-17 mg 
(glej tudi) 
KREATIN (Phosphagain ali kreatin monohidrat - Phosphagain II) (Več si preberite v glasilu "Vrhunski dosežek") 
Kreatin zelo izboljšuje rezultate pri kratkotrajnih intenzivnostih (10 sekund), oziroma tam kjer so pomembni kratkotrajni ponavljajoči se izbruhi intenzivnosti. Nekateri so prepričani da pomaga tudi tekačem na srednje ali dolge proge (Kreider) 
Pri vstopu v mišične celice se ga del pretvori v kreatin fosfat. Visoka koncetracija kreatin fosfata v mišičnih celicah izboljšuje mišično delovno sposobnost tako da poskrbi za takojšen vir energije, odpravi nekaj kisline, ki se nakopiči med zelo intenzivno obremenitvijo  in spodbuja mišične beljakovine da se krčijo. 
Priporočljivo je jemanje kreatina skupaj z oglikovimi hidrati, dobi se pripravek Phosphagen HP (35 g oglikovih hidradratov, 5,25 g kreatina), ki ga pomešamo s 1/4 litra vode ali sadnega soka 
Belgejski raziskovalci so preučevali jemanje kreatina s kofeinom in prišli do presenetljivega spoznaja; dognali so da kofein kreatinu vzame moč. Torej če se ukvarjate z vzdržlivim športom vam kreatin tako ali tako ne bo kaj dosti pomagal, zato se kavi ni potrebno odpovedati. Če pa mislite da vam kreatin pomaga, se izogibajte kavi. Priporočajo da se kavi odpoveste že štiri dni pred nastopom. 
Jemanje kreatina je dovoljeno! 
NATRIJEV FOSFAT Phos Fuel (Več si preberite v glasilu "Vrhunski dosežek") 
Natrijev fosfat poveča vzdržljivost in je namenjen za daljšo časovno intenzivnost. Floridska raziskava je pokazala, da so atleti, ki so jim dajali natrijev sulfat, imeli srce med vadbo manj obremenjeno. Uživanje te snovi zviša raven fosfata v krvi, poveča maksimalno porabo kisika do 12%, zniža laktat v krvi, dvig anaerobnega pragu za 12%, kar  izboljša dosežek pri teku navkreber ali drugače časi pri teku na 8 km so se izboljšali za 12 sekund, pri kolesarjih na 40 km pa so se poboljšali za 8%. 
Fosfate jemljite tri do štiri dni zapored vsak dan po 4-6 gramov natrijevega sulfata. Proizvod se imenuje Phos Fuel, proizvajalca Twin laboratories. Ta zaloga se iz telesa izloči po dveh tednih. Tu velja omeniti, da nekaterim fosfati povzročajo prebavne težave. 
Jemanje natrijevega sulfata je dovoljeno! 
GLIKOGEN ("ogljikov hidrat, ki služi za skladiščenje energije") Glikogen se shranjuje v misičah, (jetrih). Količina glikogena v mišicah je odvisna od prehrane. Prehrana z veliko oglikovih hidratov omogoča celo dve uri maksimalne aktivnosti, ter zagotavlja največje glikogenske rezerve. Glikogen je veliko pomebnejši za delujoče mišice kot maščobe ali beljakovine. (Izčrpa se veliko hitreje kot se porabijo zaloge maščob ali beljakovin.) 

Pomanjkanje te snovi med telesno aktivnostjo (maraton) je precej boleče, nastopi utrujenost in krči, ki onemogočajo nadaljevanje športno aktivnost.(Izgorevajo mišice). Za tekmovalca takšno stanje pomeni "GAME OVER". 
SODA BIKARBONA ALI NATRIJEV CITRAT Več si preberite v glasilu "Vrhunski dosežek, december 1996, stran: 13 - 14, februar 1997 stran 12" 

Soda bikarbona pomaga izbolšati dasežke v kratkotrajnejših disciplinah, vendar vas lahko kaznuje s slabostjo. 

ZAKAJ: v športnih discipljinah, ki trajajo od 30 sekund do 15 minut, se zveča kislost v mišičnih celicah in kmalu tudi v krvi. Glavni krivec utrujenosti je zakislelost mišičnih celic. Soda bikarbona deluje bazično in zmanjšuje kislost. Za športnika to pomeni dalše delovanje njegove intenzivnosti. 

KOMU: Najbolj pomaga tistim disciplinam ki trajajo od 1 do 7 minut (tekih 400 do 1500 m, plavanju od 100 do 400 m, veslanju, moštvenih disciplinah... 

TEŽAVE: Dejstvo je, da ima po uživanju sode bikarbone precej ljudi težave z želodcem. Te se odražajo kot bolečine, krči, driska ali občutek napihnjenosti.  

Napitek:  
  • 0,3 g sode bikarbone na kilogram telesne teže Primer: Če tehtate 66 kg pomeni 20 g sode bikarbone ali štiri kavne žličke, zmešajte v 1l vode. Napitek popijete od 1 do 3 ure pred intenzivnostjo.
BELJAKOVINE (proteini) IN AMINOKISLINE  

Beljakovine so grajene iz aminokislin in so življenjsko pomembne v prehrani človeka. Aminokisline skupaj z dušikom tvorijo na tisoče različnih beljakovin. Naloga proteinov je pridobivanje energije za graditev in obnovo telesnega tkiva in obrambo pred okužbami. Skrbijo pa tudi za ravnotežje vode v telesu. Telo porablja proteine za segrevanje in energijo( če se porabijo oglikovi hidrati in maščobe). Vse beljakovine pa niso enake, čeprav nastajajo iz istih aminokislin. Naravne aminokisline imajo pred imenom črko L, sintetične pa črko D. Obstajata dve osnovni vrsti beljakovin: popolne in nepopolne. 

Popolne zagotavljajo pravilno uravnoteženost osmih esencialnih aminokislin, ki sestavljajo tkiva. Najdemo jih v hrani živalskega izvora; meso, perutnina, morski hrani, jajcih, mleku, siru... 

Nepopolne beljakovine ne moremo učinkovito izrabiti, če jih uživamo samostojno. Zato jih dopolnjujemo z majhno količino beljakovin živalskega izvora. Najdemo jih v semenkah, lešnikih, grahu, žitih in fižolu. 
ANTIOKSIDANTI (vitamin C, vitamin E, selen in karotenoidi, aminokislina acetil cistein ) 

Med antioksidante spadajo vitamini in provitamini. Blagodejno vplivajo na bolezni srca in ožilja, blažijo stresna stanja, zavirajo staranje celic. Imajo funkcijo razstrupljevanja telesa... 
CEDEVITA SPORT (izotonični, vitamisko mineralni napitek) 

100 gramov vsebuje (za 1 liter napitka) 

OGLIKOVI HIDRATI- 92 gramov-(saharoza 60 gramov, dekstrinmaltoze 29,3 gramov, glukoze 2,7 gramov) ( glej ogljikove hidrate) 

Glukoza učinkuje, tako da nam da energijo že po kakšni minuti. Saharoza se predeluje v glukozo in fruktozo (daljše učinkovanje).  
VITAMINI:  
  • E (20 mg) (TOKOFEROL)
Telesu zagotavlja kisik in s tem povečuje vašo vzdržljivost. Odstranjuje utrujenost. Pomaga pri odpravljanju krčev v nogah in krčev po športnih naporih. Kot diuretik lahko zniža krvni tlak. Je antioksidant. Naravni viri: žitni kalčki, sojino zrnje, rastlinska olja, brstični ohrovt, listnata zelenjava, špinača, obogatena moka, polnovredno žito in žitarice, jajca. 

V glavnem ni škodljiv, priporočljiva dnevna količina za odrasle je 8 do 10 i.u. 
  • C (120 mg) (ASKORBINSKA KISLINA, CEVITAMISKA KISLINA)
Pomaga pri preprečevanju številnih vrst virusnih in bakterijskih okužb in na splošno krepi obrambni sistem organizma. Antioksidant.  

Naravni viri: agrumi, jagodičevje, zelena in listnata zelenjava, paradižnik, cvetača, krompir, sladek krompir. 

Pretirano zauživanje lahko pospeši tvorbo ledvičnih kamnov, driska, povečano izločanje urina, kožne izpuščaje. Priporočljiva dnevna količina za odraslo osebo je 60 mg. Izloči se v dveh do treh urah. 
  • NIKOTINAMID (40 mg) (NIACIN, NIKOTINSKA KISLINA, NIACIMID)
Prispeva k pravilni izbiri hrane, povečuje vašo energijo. Pospešuje kroženje krvi in zmanjšuje visok krvni tlak. 

Naravni viri: jetra, pusto meso, izdelki iz polnovrednega žita, pivski kvas, ledvice, žitni kalčki, ribe, jajca, praženi arašidi, belo perutninsko meso, avokado, dateljni, fige, suhe slive. 

Neškodljiv, stranski učinki se pojavijo nad 100 mg. priporočljiva dnevna količina za odrasle osebe je 13 do 19 mg. 
  • PANTOTENSKA KISLINA (14 mg) (KALCIJEV PANTOTENAT, PANTENOL, VITAMIN B5)
Preprečuje utrujenost. Pomaga pri celjenju ran. Tvori protitelesa ter preganja vnetja. 

Naravni viri: meso, polnovredne žitarice, žitni kalčki, otrobi, ledvice, jetra, srce, zelena zelenjava, pivski kvas, lešniki, piščanec, surova melasa. 

Neškodljiv. Priporočljiva dnevna količina za odrasle osebe je 10 mg. 
  • B1 (3 mg) ( TIAMIN)
Pomaga pri prebavi, zlasti oglikovih hidratov. Skrbi za normalno delovanje živčnega sistema, mišic in srca. Izboljšuje duševno razpoloženje. 

Naravni viri: suh kvas, riževe luščine, polnovredno žito, oves, arašidi, svinjsko meso, večina zelenjave, otrobi, mleko. 

Ni škodljivih učinkov. Priporočljiva dnevna količina za odrasle osebe je 1,4 do 1,6 mg. Presežek se izloča z urinom. 
  • B2 (3,4 mg) (RIBOFLAVIN)
Skupaj z drugimi snovmi deluje pri presnovi oglikovih hidratov, maščob in beljakovin. Blaži utrujenost oči. 

Naravni viri: mleko, jetra, ledvica, kvas, sir, listnata zelena zelenjava, ribe, jajca. 

Ni škodljivih učinkov. Prevelike količine povzročajo srbenje. Priporočljiva dnevna količina za odrasle osebe je 1,2 do 1,7 mg. 
  • B6 (4 mg) (PIRIDOKSIN)
Zmanjšuje nočnemišične krče, krče v nogah, otopelost rok, nekatere oblike nevritisa v okončinah. Blaži slabost. Telesu pomaga pri ustreznem sprejemanju beljakovin in maščob. Pomaga pri spreminjanju tripofana, esencialne aminokisline, v niacin. 

Naravni viri: pivski kvas, žitni otrobi, žitni kalčki, jetra, ladvica, srce, melona, zelje, melasa, mleko, jajca, govedina. 

Dnevne količine od 2 do 10 gramov lahko povzročijo nevrološke težave.Priporočljiva dnevna količina za odrasle osebe je 1,8 do 2,2 mg. 
  • FOLNA KISLINA (0,4 mg) (FOLACIN)
Blaži bolečine. Varuje pred slabokrvnostjo. Pospešuje tek če ste oslabeli. 

Naravni viri: temnozelena listnata zelenjava, korenje, industrijski kvas, jetra, jajčni rumenjak, melona, marelice, buče, avokado, fižol, polnovredna pšenica in temna ržena moka. 

Ni škodljivih učinkov. Priporočljiva dnevna količina za odrasle osebe je 0,4 mg. 
  • BIOTIN (0,2 mg) (KOENCIM R ALI VITAMIN H)
Blaži bolečine v mišicah. 

Naravni viri: lešniki, sadje, pivski kvas, goveja jetra, jajčni rumenjak, mleko, ledvica, neglaziran riž. 

Pri biotinu ni škodljivega delovanja. Priporočljiva dnevna količina za odrasle osebe je 0,15 do 0,3 mg. 
MINERALI:  
  • NATRIJ (50 mg)
Prispeva k pravilnemu delovanju živcev in mišic. Spodbuja hitrejšo absorcijo tekočine v kri, upočasnuje nastajanje urina.  

Naravni viri: sol, lupinarji, korenje, pesa, artičoke, posušena govedina, možgani, ledvica, šunka. 

Več kot 14 gramov natrijevega klorida (soli) povzroča škodljive posledice.Priporočljiva dnevna količina za odrasle osebe je 1,1 do 3,0 gramov. 
  • KALIJ (40 mg)
Skupaj z natrijem uravnava količino vode v telesu. Normalizira srčni utrip, znižuje krvni tlak.. Pospešuje pošiljanje kisika možganom.  

Naravni viri: agrumi, melone, paradižnik, vodna kreša, vsa zelena listnata zelenjava, listi mete, sončnične semenke, banane, krompir. 

Kalij postane škodljiv nad 25 grami. Priporočljiva dnevna količina za odrasle osebe je 1,875 do 5,625 grama. 
  • MAGNEZIJ (40 mg)
Nepogrešljiv za učinkovito delovanje mišic in živcev. Pomemben za spreminjanje krvnega sladkorja v energijo. pomaga pri prebavi. 

Naravni viri: fige, limone, grenivke, koruza, mandeljni, lešniki, semena, temnozelena zelenjava, jabolka. 

Večje količine so lahko škodljive. Priporočljiva dnevna količina za odrasle osebe je 300 do 450 mg. 
  • KLOR(32 mg)
Pomaga pri gibčnosti. 

Naravni viri: namizna sol, alge, olive. 

Ob povprečni dnevni količini soli v hrani verjetno dobite tudi dovolj klora. 
  • FOSFOR (22 mg)
S sodelovanjem pri presnovi maščob in škrobov telesu zagotavlja energijo. 

Naravni viri: ribe, perutnina, meso, polnovredno žito, jajca, lešniki, semena. 

Škodljivost ni znana. Priporočljiva dnevna količina za odrasle osebe je od 800 do 1200 mg. 
Energijska vrednost/liter: 1630 kJ 

Cedevita sport je izotonična pijača, namenjena nadomeščanju izgubljene tekočine. Napitek priporočajo športnikom, rekreativcem in osebam s povečano telesno aktivnostjo. 

(glej izotonične pijače) 
Komentar: Cedevita SPORT vsebuje 9,2 grama oglikovih hidratov na 100 ml, kar sodi že kar med energetsko gosti napitek. Zaradi velike koncentracije oglikovih hidratov, lahko pitje tega napitka med intenzivnim telesnim naporom, povzroči prebavne nevšečnosti. Potrebno je samo zmanjšati količino prahu na 80 g/l. (Izotonična pijača ne sme vsebovati več kot 7-7,5% oglikovih hidratov.) Dodajanje vitaminov izotoničnim pijačam je nepotrebno. Vsakodnevna uravnotežena prehrana jih zagotavlja dovolj. Od mineralov je najpomembnejši natrij, ostali minerale pa ni potrebno umetno nadomeščati. Cedevita Sport vsekakor sodi med kvalitetne pijače. 
ISOSTAR (prah)  

(izotonični vitamisko mineralni napitek) 

80 gramov vsebuje(za 1 liter napitka) 

OGLIKOVI HIDRATI- sladkor (saharoza-disaharid), maltodekstrin ( glej ogljikove hidrate) 

Glukoza učinkuje, tako da nam da energijo že po kakšni minuti. Saharoza se predeluje v glukozo in fruktozo 

Sladkor se razgradi v glukozo in fruktozo, ki nam delno nadomeščata izgubljeno energijo. Maltodekstrin je polisaharid. 
VITAMINI:  
  • E (TOKOFEROL)
Telesu zagotavlja kisik in s tem povečuje vašo vzdržljivost. Odstranjuje utrujenost. Pomaga pri odpravljanju krčev v nogah in krčev po športnih naporih. Kot diuretik lahko zniža krvni tlak. Je antioksidant. Naravni viri: žitni kalčki, sojino zrnje, rastlinska olja, brstični ohrovt, listnata zelenjava, špinača, obogatena moka, polnovredno žito in žitarice, jajca. 

V glavnem ni škodljiv, priporočljiva dnevna količina za odrasle je 8 do 10 i.u. 
  • C (ASKORBINSKA KISLINA, CEVITAMISKA KISLINA)
Pomaga pri preprečevanju številnih vrst virusnih in bakterijskih okužb in na splošno krepi obrambni sistem organizma. Antioksidant.  

Naravni viri: agrumi, jagodičevje, zelena in listnata zelenjava, paradižnik, cvetača, krompir, sladek krompir. 

Pretirano zauživanje lahko pospeši tvorbo ledvičnih kamnov, driska, povečano izločanje urina, kožne izpuščaje. Priporočljiva dnevna količina za odraslo osebo je 60 mg. Izloči se v dveh do treh urah. 
  • PANTOTENSKA KISLINA (KALCIJEV PANTOTENAT, PANTENOL, VITAMIN B5)
Preprečuje utrujenost. Pomaga pri celjenju ran. Tvori protitelesa ter preganja vnetja. 

Naravni viri: meso, polnovredne žitarice, žitni kalčki, otrobi, ledvice, jetra, srce, zelena zelenjava, pivski kvas, lešniki, piščanec, surova melasa. 

Neškodljiv.priporočljiva dnevna količina za odrasle osebe je 10 mg. 
  • B1 ( TIAMIN)
Pomaga pri prebavi, zlasti oglikovih hidratov. Skrbi za normalno delovanje živčnega sistema, mišic in srca. Izboljšuje duševno razpoloženje. 

Naravni viri: suh kvas, riževe luščine, polnovredno žito, oves, arašidi, svinjsko meso, večina zelenjave, otrobi, mleko. 

Ni škodljivih učinkov. Priporočljiva dnevna količina za odrasle osebe je 1,4 do 1,6 mg. Presežek se izloča z urinom. 
  • B2 (RIBOFLAVIN)
Skupaj z drugimi snovmi deluje pri presnovi oglikovih hidratov, maščob in beljakovin. Blaži utrujenost oči. 

Naravni viri: mleko, jetra, ledvica, kvas, sir, listnata zelena zelenjava, ribe, jajca. 

Ni škodljivih učinkov. Prevelike količine povzročajo srbenje. Priporočljiva dnevna količina za odrasle osebe je 1,2 do 1,7 mg. 
  • B6 (PIRIDOKSIN)
Zmanjšuje nočnemišične krče, krče v nogah, otopelost rok, nekatere oblike nevritisa v okončinah. Blaži slabost. Telesu pomaga pri ustreznem sprejemanju beljakovin in maščob. Pomaga pri spreminjanju tripofana, esencialne aminokisline, v niacin. 

Naravni viri: pivski kvas, žitni otrobi, žitni kalčki, jetra, ladvica, srce, melona, zelje, melasa, mleko, jajca, govedina. 

Dnevne količine od 2 do 10 gramov lahko povzročijo nevrološke težave.Priporočljiva dnevna količina za odrasle osebe je 1,8 do 2,2 mg. 
  • FOLNA KISLINA (FOLACIN)
Blaži bolečine. Varuje pred slabokrvnostjo. Pospešuje tek če ste oslabeli. 

Naravni viri: temnozelena listnata zelenjava, korenje, industrijski kvas, jetra, jajčni rumenjak, melona, marelice, buče, avokado, fižol, polnovredna pšenica in temna ržena moka. 

Ni škodljivih učinkov. Priporočljiva dnevna količina za odrasle osebe je 0,4 mg. 
  • BIOTIN (KOENCIM R ALI VITAMIN H)
Blaži bolečine v mišicah. 

Naravni viri: lešniki, sadje, pivski kvas, goveja jetra, jajčni rumenjak, mleko, ledvica, neglaziran riž. 

Pri biotinu ni škodljivega delovanja. Priporočljiva dnevna količina za odrasle osebe je 0,15 do 0,3 mg. 
  • PP
MINERALI:  
  • NATRIJ 
Prispeva k pravilnemu delovanju živcev in mišic. Spodbuja hitrejšo absorcijo tekočine v kri, upočasnuje nastajanje urina.  

Naravni viri: sol, lupinarji, korenje, pesa, artičoke, posušena govedina, možgani, ledvica, šunka. 

Več kot 14 gramov natrijevega klorida (soli) povzroča škodljive posledice.Priporočljiva dnevna količina za odrasle osebe je 1,1 do 3,0 gramov. 
  • KALIJ 
Skupaj z natrijem uravnava količino vode v telesu. Normalizira srčni utrip, znižuje krvni tlak.. Pospešuje pošiljanje kisika možganom.  

Naravni viri: agrumi, melone, paradižnik, vodna kreša, vsa zelena listnata zelenjava, listi mete, sončnične semenke, banane, krompir. 

Kalij postane škodljiv nad 25 grami. Priporočljiva dnevna količina za odrasle osebe je 1,875 do 5,625 grama. 
  • MAGNEZIJ (40 mg)
Nepogrešljiv za učinkovito delovanje mišic in živcev. Pomemben za spreminjanje krvnega sladkorja v energijo. pomaga pri prebavi. 

Naravni viri: fige, limone, grenivke, koruza, mandeljni, lešniki, semena, temnozelena zelenjava, jabolka. 

Večje količine so lahko škodljive. Priporočljiva dnevna količina za odrasle osebe je 300 do 450 mg. 
  • KLOR
Pomaga pri gibčnosti. 

Naravni viri: namizna sol, alge, olive. 

Ob povprečni dnevni količini soli v hrani verjetno dobite tudi dovolj klora. 
  • FOSFOR 
S sodelovanjem pri presnovi maščob in škrobov telesu zagotavlja energijo. 

Naravni viri: ribe, perutnina, meso, polnovredno žito, jajca, lešniki, semena. 

Škodljivost ni znana. Priporočljiva dnevna količina za odrasle osebe je od 800 do 1200 mg. 
  • KALCIJ
Skrbi da srce bije enakomerno, zagotavlja močne kosti. Sodeluje pri presnovi železa. odpravlja nespečnost. 

Naravni viri: mleko in mlečni izdelki, sojino zrnje, sardine, losos, arašidi, orehi, sončnične semenke, posušen fižol, zelena zelenjava. 

Pretirano uživanje kalcija (nad 2 grama) lahko privede do hiperkalcimije. 
Energijska vrednost/liter: 1306 kJ 

Isostar je izotonična pijača, namenjena nadomeščanju izgubljene tekočine.  

(glej izotonočne pijače) 
Komentar: Isostar je že dolgo znana pijača na našem tržišču. Vsebuje 7,4 grama oglikovih hidratov na 100 ml, kar je idealno za prehod skozi želodec. Na žalost ni podatkov o količini posameznih snovi, kar je zelo velika pomanjkljivost tega izdelka. Dodajanje vitaminom je za izotonične pijače nepotrebno. V primerjavi z Cedevito sport, se izdelka skorajda ne razlikujeta ( Isostar-kalcij).  
ISOSTAR (tekočina-pločevinka 250 ml)  

(izotonični vitamisko mineralni napitek) 

(glej Isostar) 

Energetska vrednost/pločevinka:  

Komentar: V pločevinki je že pripravljena pijača, edentična Isotaru v prahu. Razlikuje se le v koncentraciji oglikovih hidratov: v pločevinki jih je malce manj 6,3 grama na 100 ml, kar pa ni nič narobe. 
Red Bull (tekočina- pločevinka 250 ml)  

(energijski napitek) 

OGLIKOVI HIDRATI- 28,2 g (113 g/l)-(saharoza, glukoza) ( glej ogljikove hidrate) 

Glukoza učinkuje, tako da nam da energijo že po kakšni minuti. Saharoza se predeluje v glukozo in fruktozo (kasnejše učinkovanje).  

POŽIVILA: kofein 80 mg (320 mg/l) glej kofein 

Energijska vrednost/pločevinka: 398 kJ 
  

VITAMINI: 
    PANTENOL (5 mg) (KALCIJEV, PANTOTENSKA KISLINA, VITAMIN B5) 
Preprečuje utrujenost. Pomaga pri celjenju ran. Tvori protitelesa ter preganja vnetja. 

Naravni viri: meso, polnovredne žitarice, žitni kalčki, otrobi, ledvice, jetra, srce, zelena zelenjava, pivski kvas, lešniki, piščanec, surova melasa. 

Neškodljiv.Priporočljiva dnevna količina za odrasle osebe je 10 mg. 
    B2 (1,5 g) (RIBOFLAVIN) 
Skupaj z drugimi snovmi deluje pri presnovi oglikovih hidratov, maščob in beljakovin. Blaži utrujenost oči. 

Naravni viri: mleko, jetra, ledvica, kvas, sir, listnata zelena zelenjava, ribe, jajca. 

Ni škodljivih učinkov. Prevelike količine povzročajo srbenje. Priporočljiva dnevna  

količina za odrasle osebe je 1,2 do 1,7 mg. 
    NIACIN (20 mg) (B3) 
Sodeluje pri izgradnji in izkoriščanju beljakovin, oglikovih hidratov in maščob. Vpliva na vrednost sladkorja v krvi. Povečuje gibljivost sklepov. 

Naravni viri: jetra, tunina, ribe, teletina, kvas. 

Priporočljiva dnevna količina je 16-20 mg. 
    B12 (0,005 mg) (KOBALAMIN) 
Omogoča pravilno izrabo maščob, oglikovih hidratov in beljakovin. Povečuje energijo. 

Naravni viri: jetra, govedina, svinjina, jajca, mleko, sir, ledvica. 

Ni škodljivih učinkov. priporočljiva dnevna količina je 3 mcg. 
AMINOKISLINE:  
  • TAURIN (1 gram)
Je aminokislina ki se nahaja v večini živali in tudi v človeku. (Količina tavrina v telesu je odvisna od starosti, v mlajšem človeku ga je največ- na 1 kg pripada 1 gram tavrina) Vloga taurina v telesu še ni povsem pojasnjena. Znan je kot uravnalec bitja srca, uravnava dihanje in krvni tlak. 
Komentar: "Red Bull ti da krila", na žalost le prazna fraza ter zavajanje potrošnika. Se še spominjate ko je okrnel državni sistem s svojini bedastimi zakoni prepovedal to pijačo in jo za krajši čas odstranil iz prodajnih polic. Prepovedan sadež je vedno najslajši. Prepoved je povzročila le vodo na mlin tujim proizvajalcem in uvoznikom teh pijač. Težave pri prodaji so se pojavile ker slovenski zakon iz leta 1983 predvideva največ 150 mg kofeina na liter proizvoda. Še dobro da kave ne prodajajo v tekočem stanju v kakšni piksni! Potem bi zagotovo dočakala sežig v peči Anhovega, skupaj z heroinom. Kofein ostaja edini krivec za dovnevno "nenormalno" delovanje mešanice alkohola in energetske pijače, pa še to brez dokazov.  

Problem je vsekakor pri osveščenosti ljudi, ki ne vedo kaj pijejo. Vedno znova se spominjam na kakšne študente Pravne fakultete, ki sedijo v NUKu ob konzervi te brozge, trdno prepričani študirati do zore. Priznam veliko je v psihi, zato proizvajalci teh pijač zmečejo ogromno denarja za promocijo svojih izdelkov, naivni kupci pa vodo z malo sladkorja drago preplačujejo. Red Bull je pijača ljudi z praznimi glavami in polnimi žepi. 
DARK DOG (tekočina- pločevinka 250 ml)  

(energijski napitek) 

OGLIKOVI HIDRATI- (sladkor-saharoza) ni podatkov! 

POŽIVILA: kofein 80 mg (320 mg/l) glej kofein 

guarana glej guarana 

Energijska vrednost/pločevinka: 530 kJ 
GUARANA je izvleček iz semenj guarana (Paullinie cupanae). Guarana vrača telesu energijo, spodbuja intelektualne in psihične sposobnosti, izboljšuje zbranost in spodbuja delovanje možganov. Guarano predpisujejo kot sredstvo za zmanjšanje telesne teže, dokazano deluje pri večjih psihofizičnih naporih (krepi vzdržljivost, sposobnost in zbranost). 
VITAMINI:  
  • B5 (5 mg) (KALCIJEV, PANTOTENSKA KISLINA,PANTENOL )
Preprečuje utrujenost. Pomaga pri celjenju ran. Tvori protitelesa ter preganja vnetja. 

Naravni viri: meso, polnovredne žitarice, žitni kalčki, otrobi, ledvice, jetra, srce, zelena zelenjava, pivski kvas, lešniki, piščanec, surova melasa. 

Neškodljiv.Priporočljiva dnevna količina za odrasle osebe je 10 mg. 
  • B2 (1,5 mg) (RIBOFLAVIN)
Skupaj z drugimi snovmi deluje pri presnovi oglikovih hidratov, maščob in beljakovin. Blaži utrujenost oči. 

Naravni viri: mleko, jetra, ledvica, kvas, sir, listnata zelena zelenjava, ribe, jajca. 

Ni škodljivih učinkov. Prevelike količine povzročajo srbenje. Priporočljiva dnevna  

količina za odrasle osebe je 1,2 do 1,7 mg. 
  • B6 (5 mg)(PIRIDOKSIN)
Zmanjšuje nočnemišične krče, krče v nogah, otopelost rok, nekatere oblike nevritisa v okončinah. Blaži slabost. Telesu pomaga pri ustreznem sprejemanju beljakovin in maščob. Pomaga pri spreminjanju tripofana, esencialne aminokisline, v niacin. 

Naravni viri: pivski kvas, žitni otrobi, žitni kalčki, jetra, ladvica, srce, melona, zelje, melasa, mleko, jajca, govedina. 

Dnevne količine od 2 do 10 gramov lahko povzročijo nevrološke težave.Priporočljiva dnevna količina za odrasle osebe je 1,8 do 2,2 mg. 
  • NIACIN (20 mg) (B3)
Sodeluje pri izgradnji in izkoriščanju beljakovin, oglikovih hidratov in maščob. Vpliva na vrednost sladkorja v krvi. Povečuje gibljivost sklepov. 

Naravni viri: jetra, tunina, ribe, teletina, kvas. 

Priporočljiva dnevna količina je 16-20 mg. 
AMINOKISLINE:  
  • TAURIN (1 gram)
Je aminokislina ki se nahaja v večini živali in tudi v človeku. (Količina tavrina v telesu je odvisna od starosti, v mlajšem človeku ga je največ- na 1 kg pripada 1 gram taurina) Vloga taurina v telesu še ni povsem pojasnjena. Znan je kot uravnalec bitja srca, uravnava dihanje in krvni tlak. 
Komentar: Rdečkasta tekočina po okusu spominja na malinovec z malo mehurčki. Vsebuje veliko aditivov (umetna barvila). Pomankljivi podatki o vsebnosti oglikovih hidratov, verjetno je njihova vsebnost večja kot pri rdečem biku. Kofein se nahaja v rastlini guarana. (glej tudi) 
DYNAMITE (tekočina- pločevinka 250 ml)  

(energijski napitek) 

OGLIKOVI HIDRATI- (saharoza , dekstoza) ( glej ogljikove hidrate) 

Saharoza se predeluje v glukozo in fruktozo (kasnejše učinkovanje).  

POŽIVILA: kofein 80 mg (320 mg/l) glej kofein 

Energijska vrednost/pločevinka: 504 kJ 
VITAMINI:  
  • PANTENOL (6,5 mg) (KALCIJEV, PANTOTENSKA KISLINA, VITAMIN B5)
Preprečuje utrujenost. Pomaga pri celjenju ran. Tvori protitelesa ter preganja vnetja. 

Naravni viri: meso, polnovredne žitarice, žitni kalčki, otrobi, ledvice, jetra, srce, zelena zelenjava, pivski kvas, lešniki, piščanec, surova melasa. 

Neškodljiv.Priporočljiva dnevna količina za odrasle osebe je 10 mg. 
  • RIBOFLAVIN (0,19 mg) (B2)
Skupaj z drugimi snovmi deluje pri presnovi oglikovih hidratov, maščob in beljakovin. Blaži utrujenost oči. 

Naravni viri: mleko, jetra, ledvica, kvas, sir, listnata zelena zelenjava, ribe, jajca. 

Ni škodljivih učinkov. Prevelike količine povzročajo srbenje. Priporočljiva dnevna  

količina za odrasle osebe je 1,2 do 1,7 mg. 
  • C (5 mg) (ASKORBINSKA KISLINA, CEVITAMISKA KISLINA)
Pomaga pri preprečevanju številnih vrst virusnih in bakterijskih okužb in na splošno krepi obrambni sistem organizma. Antioksidant.  

Naravni viri: agrumi, jagodičevje, zelena in listnata zelenjava, paradižnik, cvetača, krompir, sladek krompir. 

Pretirano zauživanje lahko pospeši tvorbo ledvičnih kamnov, driska, povečano izločanje urina, kožne izpuščaje. Priporočljiva dnevna količina za odraslo osebo je 60 mg. Izloči se v dveh do treh urah. 
  • PIRODOXIN (6,25 mg)
    MINERALI:  
    • NATRIJEV KLORID (kuhinjska sol) Na= (12,5 mg) Prispeva k pravilnemu delovanju živcev in mišic. Spodbuja hitrejšo absorcijo tekočine v kri, upočasnuje nastajanje urina. Naravni viri: sol, lupinarji, korenje, pesa, artičoke, posušena govedina, možgani, ledvica, šunka. Več kot 14 gramov natrijevega klorida (soli) povzroča škodljive posledice.Priporočljiva dnevna količina za odrasle osebe je 1,1 do 3,0 gramov.
    • KALCIJEV KLORID Ca= (5 mg) Skrbi da srce bije enakomerno, zagotavlja močne kosti. Sodeluje pri presnovi železa. odpravlja nespečnost. Naravni viri: mleko in mlečni izdelki, sojino zrnje, sardine, losos, arašidi, orehi, sončnične semenke, posušen fižol, zelena zelenjava. Pretirano uživanje kalcija (nad 2 grama) lahko privede do hiperkalcimije.
    • KALIJEV KLORID K= (5 mg) Skupaj z natrijem uravnava količino vode v telesu. Normalizira srčni utrip, znižuje krvni tlak.. Pospešuje pošiljanje kisika možganom. Naravni viri: agrumi, melone, paradižnik, vodna kreša, vsa zelena listnata zelenjava, listi mete, sončnične semenke, banane, krompir. Kalij postane škodljiv nad 25 grami. Priporočljiva dnevna količina za odrasle osebe je 1,875 do 5,625 grama. 
    • KLORID (35 mg/pl.) Klor pomaga pri gibčnosti. Naravni viri: namizna sol, alge, olive. Ob povprečni dnevni količini soli v hrani verjetno dobite tudi dovolj klora.
    AMINOKISLINE:  
      TAURIN (1 gram) 

      Je aminokislina ki se nahaja v večini živali in tudi v človeku. (Količina tavrina v telesu je odvisna od starosti, v mlajšem človeku ga je največ- na 1 kg pripada 1 gram tavrina) Vloga taurina v telesu še ni povsem pojasnjena. Znan je kot uravnalec bitja srca, uravnava dihanje in krvni tlak. 
    Komentar: Dynamite je le še ena izmed enrgejijskih komercijalna pijač. Morda se razlikuje od ostalih energetskih pijač le v tem da vsebuje tudi minerale ali drugače ima ščepec soli, kar zgoraj omenjeni pijači nimata. (glej tudi) 
Kako pripraviti doma narejen napitek za nadomeščanje tekočine? (glej tudi) 
Če je mogoče naj ima pijača temperaturo 10-15° C. Pijača naj ne vsebuje več kot 7-7,5% oglikovih hidratov; (npr. za 1 liter napitka potrebujemo 40-75 gramov oglikovih hidratov) Oglikovi hidrati, ki so na voljo pri nas: sladkor, kvas,soda bikarbona, v lekarni lahko kupimo tudi gluhozo. Poslužujmo se tudi že pripravljenih pijač: sokovi, čaji... Ob vročem in vlažnem vremenu pijačam dodamo 1-2 grama soli (pol kavne žličke). Kakšno raztopino bomo pripravili je odvisno od vsakega posameznika posebej, zato malo ekperimentiramo. 
Zmešamo 25 gramov sladkorja, 25 gramov glukoze v litru vode. Za boljši okus dodamo limonin sok. 
(sol) 
Raztopimo 50 gramov sladkorja, dodamo limonin sok. 
(sol) 
Razrečimo pol litra sadnega soka (pomaranča) s pol litra vode. 
(sol) 
Ledeni čaj vsebuje skoraj idealno raztopino oglikovih hidratov, morda ga malo razrečimo z vodo. 
(sol) 
Literatura: glasilo Vrhunski dosežek (Peak Perfomance Publishing), revija VIP 4/95, Neven Čorak: Prehrana športaša, Earl Mindell: Vitaminska biblija, Dr. Robert Haas: Zmaga v želodcu, Dragožist Pokorn: Naš vsakdanji kruh  
 Raziskovalno glasilo o vzdržljivosti, moči in kondiciji: VRHUNSKI DOSEŽEK lahko naročite pri Janez Penca, Valentičevo 18, 8000 Novo mesto; telefon 068/26-281 in 26-686. Glasilo potrebujete vsaj tako, kot par dobrih tekaških copat, če želite imeti pred tekmeci pošteno prednost. Polletna naročnina znaša 3.500,00 SIT. 
Stran je bila postavljena marca 1997, zadnja sprememba 4. marec 1997, Janez Potočnik, janez.potocnik@kiss.muzej.si