Kairo


Skoraj dvajset milijonsko mesto, v katerem lahko vidite in kupite prav vse. Po nekaterih podatkih je v Kairu kar 10.000 mineretov in nekaj tisoc mosej. Slika je narejena iz Citadele, starega mestnega jedra z obzidjem, kjer stoji tudi moseja Mohamed Ali, ki je do polovice narejena iz alabastra, iz ta iste kamnine, ki je nekoc prekrivala piramide.


Giza, piramide. V Egiptu najbolj znan spomenik. Vsakdo najprej, ko se vrnete s poti, vprasa: "Ali si videl piramide?". Mene so razocarale. Verjetno zato, ker okrog njih kar mrgoli nekaksnih trgovcev. Obicajno so to arabci, ki ti ponujajo jahanje s kamelo ali konjem. Popeljejo te okrog piramid, do sfinge... Potem so tu se tisti, manj premozni, ki imajo le eno kamelo, zato vse cas sedijo na njej in kricijo mimoidocim: "Foto me!", ali pa kaj podobnega, vsekakor z namenom, da opozori turista, naj ga slika. Mozakar se nato postavi v kaksno neumno drzo in aparati skljocajo. Seveda to ni brezplacno. Ko opravite delo, postanejo prej privlacni ljudje zelo sitni. Hodijo za vami vas klicejo in zahtevajo denar. Nikar ne mislite, da ste ga reseni, ce mu ga date. Kje pa! Ce mu namenite 1 funt, jih bo hotel 5, ce se odlocite za dolar, bo hotel dva. Nato so tu se razni trgovci, vsekakor pa med najbolj nadlezne sodijo oni, ki prodajajo "tipicno egipbansko pokrivalo". Ti so ponavadi pes, zato mu ne bo odvec, da vas spremlja kar celo pot, seveda z namenom, da vam popustijo zivci in kupite tisto rec. Torej, piramide same niso krive, da je okrog njih vse polno sleparjev in trgovcev. Motece je le to, da nimas miru, da bi si v miru ogledal njih velicasnost. Tudi vsesti se ne mores, saj bi se tako moral vseskozi pogovarjati z zgoraj nastetimi arabci. Piramide so me razocarale zato, ker sem v njihovi notranjosti pricakoval vec. V njih ni drugega kot zelo ozki hodniki, v katerih se dva le stezka srecata, pa na koncu nekoliko vecja soba v kateri je le se sarkofag, predvsem zato, ker je jasek premajhen, da bi ga odnesli. Vecina jaskov pa je tako ali tako zaprtih, ker niso povsem varni, saj je leta 1992 potres dodobra razmajal to skalovje.
In se nekaj o sliki: Na tem podrocju je devet piramid, tri velike, tri manjse, 3 zelo majhne, od katerih pa sta vidni le dve. (tretja je podrta)


Mesto mrtvih (city of death) je temnejsa, a nic manj zanimiva plat Kaira. To je del mesta, pravzaprav pokopalisce, ki se rasteza na nepredstavljivo velikem podrocju. V njem zivi nad miljon brezdomcev, neregistriranih priseljencev (predvsem iz Sudana in drugih kriznih obmocij).
Pri muslimanih je obicaj, da umrlemu svojcu hrano prinasajo na grob. V ta namen si svojci umrlih na pokopaliscu postavijo kolibo, v katero nosijo hrano. Ker pa so te barake ali zapuscene, ali pa "malo rabljene", so idealen prostor za zatocisce brezdomcev. Nagrobniki so na sliki obarvani z znacilno turkizno barvo.


Nekaj vtisov in slik


ASWAN v delu
LUXOR v delu
SINAI
ABU SIMBEL v delu

Poslji komentar na: Mitja Sever@kiss.muzej.si
Vse pravice pridrzane (All rights Reserved)
Po mnenju Cyber Ministrstva se steje ta publikacija po 13.tocki tarifne stevilke 3 Tarife davka od prometa proizvodov in storitev med proizvode, za katere se ne placuje davek od prometa proizvodov in storitev.
Nazadnje popravljeno: 1.Feb.1996
St. dostopov: 75